۱۴ نکته در بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی اینترنتی اینستاگرام

بازاریابی شبکه های اجتماعی: 

شبکه های اجتماعی طرفداران بسیاری پیدا کرده است و این شبکه ها به یکی از بخش های مهم و غیر قابل اجتناب بازاریابی اینترنتی تبدیل شده است. برای موفقیت در بازار امروز باید برای تمامی بخش های بازاریابی اینترنتی برنامه داشت. یکی از این بخش ها بازاریابی شبکه های اجتماعی است که در ادامه نکات مهم و اصولی این بخش از بازاریابی اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

۱- صفحه اختصاصی داشته باشید
هرگز برای فعالیت در شبکه های اجتماعی، از صفحه شخصی استفاده نکنید دلیل آن هم روشن است، صفحه شما باید نماینده شرکت شما باشد و نه نماینده شخص شما. گاهی کاربران شبکه های اجتماعی فکر می کنند که یک پروفایل شخصی را سریعتر می توان رشد داد، ولی پروفایل های شخصی محدودیت هایی دارند و ممکن است در آینده مجبور شوید به یک صفحه مستقل نقل مکان کنید، پس قبل از اینکه وقت و انرژی خود را بر روی پروفایل شخصی هزینه کنید، به فکر ساخت یک صفحه مستقل باشید.

۲- عکس پروفایل و کاور نشانه سطح کار شماست
هنگامی که در حال طراحی صفحه تجاری خود در شبکه های اجتماعی هستید، برای عکس پروفایل و کاور وقت بیشتری صرف کنید، این صرف وقت و هزینه در آینده برای شما ارزش افزوده زیادی خواهد داشت.
در عکس پروفایل خود از بنر شرکت استفاده کنید و در قسمت کاور خدماتی را که ارائه می دهید معرفی کنید.

۳- اطلاعات بخش درباره ما را تکمیل کنید
صفحات تجاری قسمتی به نام “درباره ما” دارند. این قسمت را به طور کامل پر کنید و اطلاعات کافی از خودتان و کسب و کارتان در ان قرار دهید. همچنین اطلاعات تماس و وب سایت خودتان را در این قسمت معرفی کنید.

۴- تولید محتوا کنید
همانطور که در مقالات دیگر گفته ام، در بازاریابی اینترنتی تولید محتوا نقش اساسی دارد. همچنین در بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز تولید محتوا با سبک و سیاق مربوط به این شبکه ها اهمیت زیادی دارد .
قبل از شروع به طراحی صفحه اجتماعی، باید پلن تولید محتوای صفحه اجتماعی خود را آماده کنید و پس از طراحی صفحه اجتماعی، شروع به انتشار مطالب کنید.
توجه داشته باشید که انتشار مطالب دارای نظم، کمیت و کیفیت مناسبی باشد و در انتشار مطالب از عکس، ویدئو و صوت بهره بگیرید.

۵- هنجارهای شبکه اجتماعی را رعایت کنید
شبکه های اجتماعی محیطی دوستان و غیر رسمی دارند، بنابراین در صورتی که قصد دارید در این شبکه ها فعالیت کنید، باید مقداری از حالت خشک و رسمی خارج شوید و مطالب را به حالت دوستانه تر بنویسید.
سعی کنید خیلی راحت و بدون استفاده از کلمات سنگین مطلب بنویسید و در ارتباط با کاربران آنها را به چشم دوستان خود ببینید و نه مشتریان خود.

۶- به نظرات اهمیت دهید
انتقاد برای شخص منتقد هزینه دارد، کسی که انتقادی می کند برای بیان آن وقت صرف کرده و مطمئنا موضوع مورد انتقاد برایش مهم بوده است. سعی کنید تا جایی که ممکن است جواب همه نظرات انتقادی را بدهید و از آنها بابت انتقاد تشکر کنید، البته این کار را هم به صورت دوستانه انجام بدهید و از قالب های رسمی خارج شوید، سپس موضوع را بررسی کنید و در صورت امکان اعمال نظر کنید.

۷- بین سایت و شبکه اجتماعی ارتباط برقرار کنید
خیلی از صاحبان سایت ها در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند ولی لینک صفحات اجتماعی خود را در سایت قرار نداده اند و یا در صفحاتی قرار داده اند که کاربران کمتر به آنجا سر می زنند.
حتما در جای مناسبی از سایت خود، لوگوی شبکه های اجتماعی را قرار دهید و در شبکه های اجتماعی نیز لینک سایت خود را قرار دهید.

۸- برای “دنبال کننده” های خود احترام قایل شوید
امتیازات خاصی برای “دنبال کننده” های خود قائل شوید. به عنوان مثال می توانید مطالب را در شبکه اجتماعی قرار دهید و ذکر کنید که این مطالب در سایت قرار داده نشده و فقط مخصوص دنبال کننده ها است. این مساله کاربران شبکه اجتماعی را به دنبال کردن شما در شبکه های اجتماعی ترغیب می کند.

۹- ارتباط بین شبکه های اجتماعی
اکثر شبکه های اجتماعی، به دلیل ماهیت اشتراک گذاری که دارند، قابلیت ارتباط با دیگر شبکه های اجتماعی را نیز دارند. به عنوان مثال فیسبوک، توییتر و اینستاگرام را می توانید به یکدیگر متصل کنید و هنگامی که مطلبی را در یکی از اینها می گذارید، به طور خودکار در بقیه شبکه ها هم قرار می گیرد. این مساله باعث می شود کاربرانتان به فعال بودن شما در شبکه های اجتماعی پی ببرند و در تمامی شبکه های اجتماعی شما را دنبال کنند و به این ترتیب  بازاریابی شبکه های اجتماعی شکل تو در تو پیدا می کند.

۱۰- از سیستم های انتشار اتومات استفاده نکنید
حتما سیستم RSS را دیده اید، سایت های زیادی هستند که به صورت خودکاربا استفاده از RSS مطالب سایت شما را در صفحه اجتماعی شما قرار می دهند ولی جدا از این کار خودداری کنید. صفحه اجتماعی باید پویا و تعاملی باشد نه صفحه ای پر از لینک های درهم و برهم که مشخص است برای آن وقت گذاشته نشده است!

۱۱- ترغیب کاربران به “دنبال کردن” صفحه شما در خبرنامه
در صورتی که در سایت خود خبرنامه دارید و مطالبی را برای کاربرانتان ارسال می کند، در حین ارسال مطالب از آنها بخواهید که شما را در صفحات اجتماعی دنبال کنند.

۱۲- قابلیت زمان بندی ارسال مطالب در صفحات اجتماعی
جدیداً شبکه‌های اجتماعی امکانی را فراهم کرده‌اند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌یک مطلب رو کامل آماده کنید و در هنگام انتشار برای آن تاریخ و زمانی در آینده را تعیین کنید تا آن مطلب دقیقاً در همان زمان به‌صورت اتوماتیک منتشر شود. با استفاده از این امکان شما می‌توانید یک روز در هفته و درزمانی کمتر از یک ساعت برای کل روزهای هفته آینده مطلب قرار داده و تاریخ انتشار تعیین کنید و صفحات شما هرروز به‌صورت اتوماتیک بروز رسانی شود.

۱۳- به کار گیری هشتک ها
هنگام انشار مطالب در شبکه های اجتماعی، آنها را با کلمات کلیدی تگ کنید. همچنین می توانید با استفاده از # کلمات داخل متن را تبدیل به تگ کنید. این مورد باعث می شود کاربران شبکه های اجتماعی با جستجوی کلمات کلیدی، مطالب شما را پیدا کنند، این مساله می تواند  بازاریابی شبکه های اجتماعی شما را سرعت ببخشد.

۱۴- دعوت از دوستان ب

رای عضویت در صفحه تجاری
می توانید در پروفایل شخصی خود لینک صفحه تجاری خود را قرار دهید و از دوستانتان بخواهید که صفحه شما را دنبال کنند.

امیدوارم با رعایت این ۱۴ نکته، قدم های موفقی در بازاریابی شبکه های اجتماعی بردارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *