بک لینک یکی از پرکاربردترین واژه ها در دنیای بهینه سازی سایت است. بسیاری از وبلاگ نویسانی که به تازگی یک وبلاگ یا وبسایت را استارت زده اند؛ اغلب در تلاشند تا بفهمند عبارت “بک لینک” به چه معناست. در این پست امیدواریم درکی از چیستی بک لینک ها ارائه دهیم و علت ضرورت آنها برای سئو و موفقیت آنلاین شما بیان کنیم. بیایید باهم شروع کنیم. بک لینک ها در واقع لینک های وارده به یک صفحه وب هستند. وقتی یک صفحه وب به هر صفحه دیگری لینک می شود، بک لینک نامیده می شود. در این پست، بک لینکها معیار مهمی برای رنکینگ یک صفحه وب محسوب می شوند. صفحه ای که دارای بک لینک های زیادی است مستعد داشتن رنک بالاتری با تمام موتورهای جستجو نظیر، گوگل است. در اینجا واژه نامه ای از عبارات رایج مرتبط با بک لینک ها در سئو سایت که لازم است بدانید تهیه شده است:

لینک جویس (Link Juice)

هنگامی که یک صفحه وب به هر مقاله ای از صفحه خانگی وبسایت شما لینک می شود، در واقع از لینک جویس عبور می کند. این لینک جویس کمک می کند به رتبه بندی مقاله و همچنین اعتبار دامنه یا domain authority را بهبود می بخشد. به عنوان یک وبلاگ نویس، شما می توانید، عبور لینک جویس را با استفاده از تگ نوفالو nofollow متوقف سازید.

بک لینک نوفالو (Nofollow)

وقتی که وبسایتی به وبسایت دیگری لینک می شود، اما لینک دارای تگ نوفالو است تا لینک از لینک جویس گذر نکند. لینک های نوفالو در رتبه بندی یک صفحه مفید نیستند، زیرا در هیچ چیزی مشارکت نمی کنند. بطورکلی، یک وب مستر، وقتی از تک نوفالو استفاده می کند که می خواهد به سایت نامطمئنی لینک کند. به عنوان مثال: لینکهای کامنت ها به سایر بلاک ها.

لینک دو فالو (Do-follow)

بطور پیشفرض همه لینکهایی که در یک پست وبلاگ اضافه می شوند؛ لینک do-follow هستند و از لینک جویس می گذرند.

لینک کردن دامنه های اصلی

این کار تعدادی از بک لینک هایی که از دامنه منحصربه فرد به وبسایت شما وارد می شوند را ارجاع می دهد. حتی اگر وبسایتی ده بار به وبسایت شما لینک شده باشد، به عنوان یک دامنه اصلی لینک شده در نظر گرفته می شود.

بک لینک بی کیفیت

لینکهی بی کیفیت، لینک هایی هستند که از سوی سایت های جمع شده، سایت های خودکار، سایت های اسپم یا حتی سایت غیراخلاقی می آیند. ضرر این لینک ها به مراتب بیشتر از فایده آن است.این یکی از دلایلی است که در هنگام خرید بک لینکها باید مراقب آن باشید.

بک لینک اینترنال

لینکهایی که از یک صفحه به صفحه دیگری در یک دامین مرتبطند، لینکهای اینترنال نامیده می شوند و خود به عنوان لینک داخلی ارجاع داده می شوند.

انکر تکست

متنی که برای هایپرلینک استفاده می شود، انکر تکست یا (anchor text) نامیده می شود. بک لینک های انکر تکست وقتی خوب عمل می کنند که شما در تلاش برای رتبه بندی کلیدواژه های بخصوصی هستنید.

مزایای بک لینک در سئو

قبل از اینکه درباره فواید بک لینک ها صحبت کنیم، لازم است بدانید که تغییرات بسیاری درباره بک لینک های پست در چندین سال گذشته روی داده است. زمانی بود که حتی وقتی لینک های بی کیفیت به رتبه بندی یک سایت کمک می کرد. اما از زمانی که گوگل الگوریتم پنگوئن خود را معرفی کرده است دورنمای کامل بک لینک ها تغییر یافته است. این مهم است که بک لینک هایی از سایت های با کیفیت داشته باشید و بک لینکها باید متنی باشند. اگر برای مثال صاحب وبسایتی درباره ماهی هستید و لینک های خود را سایت دیگر نیچه می سازید، این کاربردی نخواهد بود. هدف شما باید گرفتن لینک از سایت های معتبر و مرتبط برای سئو باشد.

حالا بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه چرا ساخت بک لینک ها برای سایت شما حائز اهمیت است؟

بهبود رتبه بندی ارگانیک

بک لینک ها کمک می کنند به سئو و اینکه در رتبه بندی موتور جستجو بهتر شوید. اگر هر محتوای شما از سایر سایت ها لینک ارگانیک شود، آن محتوا بطور طبیعی بالاتر در موتور جست و جو رتبه بندی خواهد شد. هدف شما باید ساخت لینک به پست ها/صفحات مجزا در کنار صصفحه خانگی شما باشد.

ایندکس سریعتر سایت

بک لینک ها کمک می کنند تا ربوت های موتور جستجو لینک ها به سایت تان را بیابند و بطور کارآمد سایت تان را به بپمایند. به ویژه برای وبسایت های جدید، گرفتن بک لینک مهم زیرا به آنها در پایش سریع و ایندکس وبسایت شما کمک می کند.

ترافیک ارجاعی

یکی از مزایای بک لینک ها این است که کمک می کنند تا ترافیک ارجاعی بدست آورید. معمولا، ترافیک های ارجاعی مورد هدف واقع می شوند و دارای میزان غلو کمتری هستند.

چگونه شروع به گرفتن بک لینک کنیم؟

همانطور که اکنون می دانید؛ معنای عبارت بک لینک در رابطه با سئو چیست. اکنون زمان آن رسیده چند تکنیک ساده برای ایجاد بک لینک برای سایت تان را بیاموزید:

یکی از اصول مهمی که لازم است درباره سئو بک لینک در ذهن داشته باشید؛ این است که تعداد بک لینک در مقایسه با کیفیت بک لینک اهمیتی ندارد. اگر تا به از برخی از سرویس های پرداخت برای گرفتن لینک به سایت تان استفاده کرده باشید؛ احتمالا در آینده توسط الگوریتم پنگوئن گوگل پانلایز یا جریمه خواهید شد.

برخی از روش های های گرفتن بک لینک های با کیفیت برای وبلاگ تان چیست؟

  • نوشتن مقالات جذاب
  • آغاز کامنت گذاری
  • ارسال به دایرکتوری وب
  • نوشتن مقالات جذاب

این کار بهترین و ساده ترین راه جهت گرفتن بک لینک برای وبلاگ شماست. آموزش ها و فهرست برترین ها دو مثال خوب از انواع پست های است که پتانسیل عالی برای دریافت بک لینک رایگان از سایر وبسایت ها به عنوان مرجع دارند. چنین مقالاتی بر مبنای تحقیق صحیح و نمونه های عملی هستند.

بک لینک کامنت گذاری

کامنت ها یکی از راههای بسیار خوب و آسان و رایگان برای گرفتن بک لینک است. شروع کنید به کامنت گذاشتن بر روی انجمن های dofollow، بلاگ های dofollow و همینطور بلاگ های وردپرس با استفاده از افزونه های مطرح کامنت گذاری

ارسال به دایرکتوری های وب

ارسال وبلاگتان به دایرکتوری های وب یکی از دیگر از راه های آسان برای گرفتن بک لینک است. طبق این گفته، این متد ای روزها خیلی مشهور نیست؛ زیرا یافتن یک دایرکتوری وبسایت قانونی کار راحتی نیست. مخصوصا باید از دایکرتوری های وبی که از شما می خواهند در ازای گرفتن وبسایت شان در یک دایرکتوری یک بک لینک به وبسایتشان ایجاد کنید. همچنین مهم است چنانچه از هرگونه تاکتیک های ارسال دایرکت خودکار استفاده می کنید، فورا دست نگه دارید. ارسال خودکار وبسایت، موجب خواهد شد وبلاگ شما به صورت اسپ ظاهر شود و این برای شما از لحاظ رتبه بندی صفحه هزینه دربرخواهد داشت یا حتی ممکن است باعث حذف وبلاگ شما از موتورهای جست و جو شود.

امیدواریم که این مقاله شما را در فهم اصول اولیه بک لینک در سئو و اینکه چرا باید شروع به گرفتن بک لینک از وبسایتتان کنید؛ یاری دهد. آیا درحال حاضر بر روی گرفتن بک لینک برای وبسایتتان فعالیت میکنید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.